Najwyższe oprocentowanie lokat w bankach Maj 2022

Wybierz najwyższe oprocentowanie lokat bankowychPoniższe zestawienie to przejrzyste porównanie najkorzystniej oprocentowanych lokat terminowych na polskim rynku. W porównaniu do rankingu lokat zawierającego szczegółowy podział oraz opisy, na tej stronie znajdziesz wszystkie oferty w jednym miejscu bez zbędnych podziałów. W przejrzystej tabeli znajdziesz listę najlepszych depozytów terminowych, okresy ich trwania oraz – co najważniejsze – znajdziesz najwyżej oprocentowane lokaty w poszczególnych bankach. Wszystko to z możliwością wygodnego sortowania.

BankNazwa lokaty bankowej
(kliknij w nazwę, żeby przejść do analizy)
Oproc.
[%]
Okres
[m-ce]
Wymagane
Konto?
Min.
Kwota
Max.
Kwota
Sprawdź więcej
Lokata Witaj
Wysokie oprocentowanie + darmowe konto
4,00%3tak100010000
Lokata HAPPY
bez zakładania konta; dla nowych klientów
3,80%3nie50020000
Lokata 3,5% na powitanie
(dla nowych klientów)
3,50%3tak50010000
Lokata dynamiczna 21Mśrednio 3,37%21min. 3 000

Lokata Welcome
3,0% - 4%
4,00%3 miesiące
tak50020000
Lokata Urodzinowa
dla Klientów z Kontem 360°
3,00%1tak100010000

Lokata Welcome
3,00%3tak20000,01100000
Lokata terminowa2,65%48200100000
Lokata Direct + Wzrost2,60%36min. 5 000
Lokata terminowa2,60%36200100000
Toyota BankLokata Standard2,60%36min. 2 000
Lokata terminowa2,55%482009999,99
Lokata Mobilna
dla Klientów z Kontem 360°
2,50%3tak50010000
Toyota BankLokata Standard2,45%24min. 2 000
Lokata na Nowe Środki XII2,10%12nie500100000
Lokata MAXIśrednio 2,00%36nie500

Natomiast jeżeli wolisz bardziej szczegółowe porównanie ofert, wraz z podziałem na kategorie oraz dokładniejszymi opisami parametrów i warunków, zajrzyj do naszego rankingu lokat.

Rodzaje oprocentowania

Pozornie mogłoby się wydawać, że oprocentowanie lokaty jest sprawą bardzo prostą i oczywistą. Niestety, pod tym kątem branża finansowa jest dość nieczytelna i w przekazach reklamowych lokat oraz kredytów bankowych pojawiają się odmienne terminy związane z oprocentowaniem. Istniejące haczyki oraz niedopowiedzenia sprawiają, że oferty bankowe są błędnie interpretowane przez klientów. W tym miejscu postaramy się wyjaśnić kilka popularnych kwestii:

  • w jaki sposób prawidłowo obliczyć zysk lokaty?
  • Jak czytać prospekty bankowe dotyczące produktów oraz jak uniknąć pułapek?
  • w jakich sytuacjach warto wybrać stałe oprocentowanie, a kiedy lepszym wyborem będzie zmienne?

Przede wszystkim ustalmy skąd bierze się oprocentowanie lokat. Jego wysokość jest ściśle powiązana z wysokością stóp procentowych Banku Centralnego, które określane są przez Radę Polityki Pieniężnej.

Oprocentowanie Stałe

Stała wartość stopy procentowej mówi nam, że oprocentowanie środków na naszym rachunku będzie niezmienne w całym okresie obowiązywania umowy z bankiem. Jego dużą zaletą jest fakt, iż możemy co do złotówki wyliczyć wartość przewidywanych zysków z danego depozytu. Co za tym idzie lokaty o stałej wartości oprocentowania zaliczają się do niewielkiej liczby produktów finansowych gwarantujących pewny zysk bez ponoszenia żadnego ryzyka.

Wybór oprocentowania stałego jest polecany kiedy przypuszczamy spadek stopy procentowej NBP w najbliższym okresie oraz w sytuacji kiedy nie jesteśmy przekonani, co do najbliższej sytuacji na rynku.

Należy mieć na uwadze, iż lokata ze stałym oprocentowaniem jest zazwyczaj produktem odnawialnym. Z tego względu warto pilnować terminów, ponieważ w momencie odnowienia lokaty, w większości przypadków banki ustalają inną, niższą wartość na kolejny okres obowiązywania.

Oprocentowanie Zmienne

Zmienna wartość stopy procentowej oznacza, iż oprocentowania naszych środków w czasie trwania umowy może zostać zwiększone lub zmniejszone. Sytuacja dotyczy szczególnie kont oszczędnościowych oraz lokat dynamicznych.

Wybór oprocentowania zmiennego jest korzystny jeżeli w niedalekiej przyszłości spodziewamy się podwyższenia stóp procentowych NBP.

Na zmianę oprocentowania lokaty bankowej może wpływać kilka czynników: zmiana stóp procentowych NBP, zmiana międzynarodowych stóp oprocentowania lokat (WIBID/WIBOR) czy zmiana wysokości składki przekazywanej przez bank do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, itd. Tych powodów można wymienić jeszcze wiele ale największe znaczenie mają dwa pierwsze.

Pozostałe wartości oprocentowania lokat

Niestety świat finansów nie jest taki prosty. Oprócz pojęć oprocentowania stałego oraz zmiennego, w informatorach bankowych czy prospektach finansowych mogą pojawić się również inne terminy określające oprocentowanie depozytów. Poniżej objaśniamy ich znaczenie.

Nominalne

Wartość nominalnej stopy procentowej podawana jest zawsze w skali roku. Jej wartość nie uwzględnia wpływu kapitalizacji odsetek, czasu trwania lokaty, podatku od zysków z lokaty oraz żadnych pozostałych kosztów. Oprocentowanie nominalne bardzo często podawane jest często w materiałach reklamowych oraz ofertach banków.

Efektywne

Wartość oprocentowania efektywnego również podawana jest w skali roku ale dodatkowo uwzględnia wpływ kapitalizacji odsetek. Inaczej mówiąc, obliczając wartość efektywną oprocentowania dowiemy się jaką wartość nominalnej stopy procentowej powinniśmy uzyskać, żeby zrównoważyć zysk powstały z procesu kapitalizacji odsetek. Oczywiście w oprocentowaniu efektywnym nie jest brany pod uwagę podatek od zysków kapitałowych.

Netto

Jego liczba mówi nam o wysokości oprocentowania po odliczeniu wartości podatku od zysków . Należy mieć na uwadze, że w momencie zakończenia obowiązywania naszej lokaty, bank automatycznie pobierze (z wypracowanych odsetek) podatek w wysokości 19%.

Rzeczywiste

Wartość oprocentowania realnego to liczba podająca rzeczywistą zyskowność danego depozytu. Dokładniej mówiąc jest to oprocentowanie netto pomniejszone o wpływ inflacji. Generalnie w naszych obliczeniach nie pomijamy kwestię inflacji. Nie mniej jednak warto być świadomość faktu, iż po wygaśnięciu umowy lokaty, nasze oszczędności mogą być de facto mniej warte, niż podaje to wartość nominalnej czy efektywnej stopy procentowej.